Mekânlarda Açık Değil, Kapalı Alanda Sigara İçilecek

Düzenleme Değişiyor: Mekânlarda Açık Değil, Kapalı Alanda Sigara İçilecek

Sigaranın sağlığımıza verdiği zararı gitgide daha çok algılayıp daha çok konuştuğumuz zamanlardayız. Bu konuda herkesi bilinçlendirmek toplumdaki her bireyin görevi.Hep aktif hem pasif içiçi için zararları saymakla bitmeyecek sigarayla ilgili caydırıcı ve bıraktırmaya yönelik algı yaratmak büyük önem taşıyor. Konuyla ilgili yapılan çalışmalardan yola çıkarak sizler için bu makaleyi derledik. Söz konusu caydırıcılık için örnekler vermeye çalışacağız.

Sigaradan Tiksindirmek İçin Algı Oluşturmak Lazım

Bilindiği ve hatta şikayet edildiği gibi restorantların  ve kafelerin en güzel bölümleri sigara içen kişilere ayrılmaktadır.  Bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şimdiye dek açık-kapalı alan tarifleri ile oldukça yol alınmıştır dedi  ve yeni uygulamanın sinyalini veren bir açıklamada bulundu.: “Biz diyoruz ki sigara açık alanlarda içilmesin, tam tersine görünmeyen, kapalı bölümlerde izin verilmesiyle birlikte içilsin..”
“Sigaradan tiksindirmek için algı oluşturmamız çok büyük önem taşıyor.

Bakanımız ; Türkiye’de sigara içme oranının erkeklerde % 41’den 44’e, kadınlarda %13’ten 19’a yükseldiğini belirtti ve ekledi: Mekânlarda Açık Değil, Kapalı Alanda Sigara İçilecek

Nargileye Yönelim Arttı

“Sigara denetimleri arttırılında bu kez de  nargileye yönelim artmaya başladı. ‘Elektronik sigaranın  zararsız olduğu söyleniyor.fakat durum tam tersine. ‘Kadınlara özel’ adı altında sigara pazarlayanlar da var. Bu alanda gençler uzun süreli müşteri olma potansiyeli taşıyorlar . Kadınlar ise anne olarak çocukları tarafından rol model olarak  alınacağı düşüncesi ile tütün endüstrisinin hedef noktaları haline geldi. Endüstri ile mücadele etmek sorunluluğu ortadır. Sonuç almak için mücadele kaçınılmazdır.Bugüne kadar genellikle sigaranın zararlarından oldukça fazla derecede konuştuk. Bu önemli ama sigaraiçin  tiksindirici algı yaratmak  mutlaka yapmamız gerekenlerde biri.

“Kafelerde sigara içmeyen yüzde 70’i arka tarafta küçük bir yere alıyorsunuz”

Şimdiye kadar açık-kapalı alan tarifleriyle konuyla ilgili yol alındığını vurgulayan Bakan , sözlerine şu şekilde devam etti:

Mekânlarda Açık Değil, Kapalı Alanda Sigara İçilecek “Cezbedici olmasın diyoruz fakat restorantların ve kafeteryaların en güzel bölümleri  sigara içen kişilere  ayrılmakta.Hal böyle iken televizyonlarda sigara içen kişileri buzlayarak yayınladığımız ve çocukların görmesine bu şekilde engel olduğumuz halde cafe ve restorantlarda bunu açıkça çocuklarımızın gözleri önüne sermiş oluyoruz. Yurtdışında  sigara içenler bu denli açık alanda içmiyor. Bizim ülkemizde de istiyoruz ki  açık alanlarda değil görünmeyen, sigara içilmesine izin verilen  kapalı bölümlerde içilsin. Restoranlarda, kafelerde sigara içmeyen yüzde 70 gibi bir çoğunluğu  arka tarafta küçük bir yerde oturtuyoruz. Sigara içen yüzde 30’luk kesimin  en güzel tarafta oturuyor olmasına mani olmalıyız. Bundan sonra buralarda kapalı bölümler olacak.”

İşte uygulamanın detayları:

Bölümler özel olarak ruhsatlandırılacak

Bu bölümler mekânın yüzde 30’unu geçmeyecek.

Bir kapıdan direkt girişi olmayacak, bir geçiş bölgesi olacak.

Havalandırması çok güçlü olacak.

Dumanı bölümden dışarı sızmayacak, ruhsatlandırması da özel olacak.

Nargile için de aynı şey yapılacak.

Açık alanda asla sigara içilmeyecek.”

Tente modellerimizi görmek için ilgili sayfamızın linkine tıklayınız