Tente Çeşitleri

Tente Nedir ?

Temel işlev olarak monte edildikleri alanları mevsimsel etkilerden kötü hava koşullarından korumak olan tente sistemleri ev ya da iş yerlerinde oldukça rağbet gören uygulamalar olarak bilinmektedirler.Evlerimizde bulunan balkon, teras gibi alanların yanı sıra iş yerleri veya kafe, restoran gibi yerlerin açık bölümlerinin mevsimsel etkilerden korunması ağırlıklı amaçtır.Tente çeşitleri ise şöyledir.

Tente Çeşitleri

Tenteler çeşitliliğe sahip uygulamalardır. Bunlardan bazıları şöyledir.

  • Eğim ayarı olan tenteler
  • Tek taraflı sistemler,
  • Körüklü tenteler
  • Spotlu sistemler
  • Mafsallı tenteler
  • Manuel tenteler
  • Çift taraflı tenteler
  • Sabit Sistemler,
  • Motorlu Sistemler

Bunlardan körüklü tenteler daha çok balkon ve cam önlerinde kullanılır. Körüklü sistemler düz açılır kapanır, normal sistemlerin tam tersine yan taraflardan gelen güneş etkisini de keserek evinizi, iş yerinizi güneşten korumanıza yardımcı olmaktadır. Şantiyelerde kullanılan tenteler kamyonet tenteleri, ve halı sahalar için olan brandalar gibi sistemler ise yazın aşırı sıcaklardan korunmak amaçlı olarak oldukça faydalıdır. Bu tentelerde malzeme olarak keçe ve bez gibi kumaşlar ve naylon kullanılır. Tente çeşitleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ;

Smart sistemler

Kaliteli ürünler olup tentenin dört bir yanında bulunan kapaklar sayesinde tamamen kontrol edilebilir. Barındırdığı su kanalları  vasıtasıyla aşağı su akması da engellenmiş olur.

Çift taraflı sistemler

İki profil ayak üzerine montajlanarak elde edilir. Restorantlar büyük bahçeler, cafe ve barlar için uygundur. Çift yöne açılabilir olması ayırtedici özelliğidir.

Kasetli sistemler

Estetik görünümlerinin yanı sıra veranda teknolojisine sahiptir. Tente meknizması geri çekilince malzeme bir kaset sistem içine konur. Bu sayede tente kumaşı hem temiz kalmış hem de korunmuş olur.

Raylı pergola sistemler

Sigara yasağıyla birlikte çok tercih edilir hale gelmiştir.Bu tente satışlarına da yansımıştır. -Körüklü tenteler büyük alanlar için pek uygun olmamakla beraber genellikle balkon ve giriş bölgelerinde tercih edilir. Kafelerin, otel, restoran gib iş yerlerinin tercih ettiği  gözde bir ürün haline gelmiştir. Pergola tente sistemleri 4 mevsim kullanılabilir bir tente sistemleridir. Bu sistem katlanarak ya da sarılarak otomasyon sistemi vasıtasıyla açılıp kapanabilir sistemlerdir.

Körüklü tenteler

Büyük alanlar için çok da uygun değildir. Bu yüzden genellikle balkonlarda ve giriş alanlarında tercih edilir.

Bir tentenin kalitesi ve işlevselliği imalatının yapıldığı kumaşın kalite değerleriyle bağlantılıdır. Kumaşın teknik olarak tente görevi görüp göremeyeceği hakkında değerlendirmelerden geçirilir ve dokunma sıklığına bağlıdır.Fakat her şeyden önce yapıldığı kumaş ve hatta kumaşın dokunduğu iplik önem kazanmaktadır..

Pergola ve tente modelleri için lütfen linke tıklayınız.